Rekuperace

Rekuperace je zpětné získávání tepla

Rekuperace je větrací zařízení, které díky ”VYMĚNÍKU TEPLA” dokáže udržet v daném objektu až 90% energie, oproti větrání okny nebo obyčejnému větracímu zařízení. Používáním rekuperace tedy je tedy možné dosáhnout značné úspory nákladů na vytápění. Díky instalaci a používání rekuperace je možné dosáhnout až pasivního standardu Vašeho domu.

Výměník rekuperace

Výměník rekuperace

Průduchy rekuperace

Průduchy rekuperace

K čemu slouží?

 • snížíte koncentrace CO2 a přestane vás trápit vydýchaný vzduch
 • snížíte vlhkost v domě - častý problém po instalaci nových těsných oken
 • docílíte kvalitnějšího vnitřního prostředí díky filtrům
 • odbouráte NÁRAZOVÉ větrání

Lidé se totiž často setkávájí právě s těmito problémy

 • málo vyvětráno - únava, bolesti hlavy, celková nechuť cokoliv dělat
 • vysoká vlhkost - plísně, zatuchliny
 • v zimním období je velice nepříjemné otevřít okna a intenzivně větrat několikrát denně

Mýty a fakta

Dříve se větralo pouze okny a tím, že okna byla nedokonalá a foukalo přes ně, docházelo k průběžnému provětrávání prostoru - což s sebou neslo i nekontrolovatelné tepelné ztráty. V dnešní době se klade důraz na úsporu energie, okna jsou čím dál těsnější a lidé proto, aby ušetřili za energie - nevětrají. Rekuperace je jedním z mála komfortních řešení dnešní moderní doby a z výsledků jde vidět, že rekuperace je správná cesta, jak v dnešních moderních domech zajistit kvalitní vnitřní prostředí pro život.

Často si lidé myslí, že když mají rekuperaci:

 • nesmí otvírat okna
 • v domě je neustálý průvan
 • mají z domu laboratoř
 • v potrubí je spousta nečistot

Všechny tyto mýty a polopravdy jsou jen výroky lidí, kteří mají pouze minimální zkušenosti a znalosti nebo dokonce rekuperaci nikdy neviděli. Nenechte se ovlivnit polopravdou a nechte si poradit od lidí, kteří již rekuperaci mají a mohou vám říci vše z osobní zkušenosti.

Takhle rekuperace vypadat nemá

Takhle ne

Rekuperace opravena v rámci možností

Opraveno v rámci možností

Jak to probíhá?

Vše začíná kontrolou stávajícího objektu, nebo projektové dokumentace - nový dům. Po pečlivém prostudování a zkonzultování požadavků klienta se vypracuje projekt s technickou zprávou, kde se specifikují veškeré požadavky na rekuperaci kladené. Dle platných norem a našich ověřených zkušeností se vypracuje individuální projekt, který je použitelný pouze pro daný dům s danými požadavky klienta. Po dokonalém vyprojektování přichází montáž vzduchotechnických rozvodů a rekuperační jednotky. Když je vše na svém místě, přichází jedna z nejdůležitjších částí - spuštění a regulace. I když se to zdá jako samozřejmost, setkali jsme se již mnohokrát, že je právě tato část poměrně opomíjena. Po precizním zaregulování celého systému se dá říci, že je zařízení připraveno k provozu. Zbývá už jen “naučit” majitele domu jak s rekuperací zacházet, jak se o ni starat, čistit, kontrolovat a nastavovat dle svých aktuálních potřeb tak, aby rekuperace splňovala přesně to, co klient od rekuperace očekává - zdravé vnitřní klima bez zatuchliny, plísní, ale hlavně vždy krásně vyvětráno! Po instalaci sami zákazníci přiznávají, že se cítí mnohem odpočatější, uvolněnější, zdravější a plní energie. Zmizelo rosení oken, plísně a pach zatuchliny v domě.